DARMOWA DOSTAWA na terenie Poznania, min. 250 zł netto

 

 

wybór papieru

Zajmujesz się organizacją pracy biura lub firmy? Sporządzanie, drukowanie pism i dokumentów, prowadzenie korespondencji – również tradycyjnej, tworzenie listów przewozowych, ogólna segregacja i archiwizacja to Twoja codzienność? Chcesz przyspieszyć wykonywanie tych i wszystkich innych powierzonych zadań? Odpowiednio dobrany papier biurowy na pewno Ci to ułatwi.

 

Jeśli jednak jego wybór jest dla Ciebie skomplikowany, spokojnie, podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

 

Po pierwsze: parametry papieru biurowego

GRAMATURA – waga arkusza papieru. Im mniejsza wartość, tym kartka jest bardziej elastyczna. Większa gramatura oznacza sztywniejszy papier. Najpopularniejsza i najczęściej wybierana to 80g/m2, która idealnie sprawdza się przy czarno białych wydrukach i kopiach. Od 90gm/2 zaczynają się papiery specjalistyczne do konkretnych zadań i zastosowań.

FORMAT najbardziej znany i powszechnie stosowany papier ksero to A4 o wymiarach 210×297 mm. Zdarza się jednak potrzeba wykorzystania wielkości mniejszej (A5) lub większej (A3). Skalę różnych formatów przedstawia grafika poniżej:

formaty papieru biurowego

 

KLASA PAPIERU – czyli stopień białości:

Klasa A – najwyższa jakość, najwyższy poziom bieli oraz najdroższy wybór. Pozwala uzyskać jakościowe i estetyczne wydruki.

Klasa B – poziom pośredni w jakości i poziomie bieli, nieco tańszy niż produkty klasy A.

Klasa C – rodzaj wystarczający do wydruków wewnętrznych, kopiowania oraz listów przewozowych. Ekonomicznie najbardziej atrakcyjny.

Poziom bieli papieru jest również oznaczana wskaźnikiem CIE – im wyższy parametr, tym kartka jest bielsza. Standardowy papier typu C ma 146 CIE natomiast biel papierów klasy A zaczyna się od 160 CIE.

STOPIEŃ NIEPRZEŹROCZYSTOŚCI

Jest on określany procentowo. Oczywiście im wyższa wartość, tym lepiej – światło nie jest wchłaniane przez kartkę a druk nie przebija na drugą stronę.

WYKOŃCZENIE PAPIERU – w zależności od zastosowania:

Niepowlekane – dotyczy zwykłego, używanego na potrzeby własne

Powlekane – papier jest bardziej gładki, połyskujący, wytrzymały i lepiej przyjmujący kolory dzięki specjalnej powłoce pigmentowo-klejowej. Idealny do drukowania zdjęć i obrazów, jak również plakatów, ulotek, zaproszeń.

Satynowe – gwarantuje gładką, nieprzeźroczystą i sztywną powierzchnię, wysoki kontrast i nasycone koloru. Stosowany do eleganckich ofert handlowych czy folderów, wizytówek, zdjęć. Papiery satynowane mają szeroką ofertę gramatur – od 90g/m2 do nawet 350g/m2.

Matowe – tworzy jednolitą strukturę, nie odbijającą światła o wysokim stopniu nieprzeźroczystości. Papier matowy jest bardziej uniwersalny niż matowy, stosowany do wydruku dokumentów, fotografii, pastelowych lub czarno białych zdjęć.

 

Po drugie: Cel i zastosowanie

Codzienna praca biurowa: dokumenty wewnętrzne, kopie, listy przewozowe:

Do tych zadań w zupełności wystarczy papier A4 klasy C, 80g/m2. My rekomendujemy markę EVERYWHERE, który rewelacyjnie sprawdza się u naszych klientów w różnych branżach.

Dokumenty oficjalne, pisma do klientów, kontrahentów:

Polecamy papier A4, klasy A, 80g/m2 np. Target Professional, gwarantujący wysoką jakość wydruków bez efektu przebijania, będąc przy tym najbardziej trakcyjny cenowo.

Oferty handlowe, foldery, ulotki, wizytówki:

W zależności od oczekiwanego efektu końcowego, można wskazać 2 rodzaje papierów przeznaczonych do powyższych zadań:

Wsparcie ochrony środowiska: jeśli jest dla Ciebie priorytetem, warto zastanowić się nad papierem ekologicznym, takim jak Nautilus, najwyższej jakości papier 80 g/m2 wykonany w 100% z recyklingu dedykowany do wszystkich zastosowań.

 

Po trzecie: papier ksero dobrany do rodzaju drukarki

Obecnie najpopularniejsze i powszechnie używane w biurach są drukarki atramentowe i laserowe.

Drukarka atramentowa – to zazwyczaj zwykłe, proste urządzenie służące do wewnętrznych wydruków do którego wystarczy papier klasy C o gramaturze 80g/m2 (jednak nie mniejszej, jeśli zamierzamy drukować dwustronnie)

Drukarka laserowa – często wykorzystywana w biurach, bardziej zaawansowana technicznie niż atramentowa. zapewnia trwały i odporny zadruk. Do użytku codziennego wystarczy papier biurowy 80g/m2. Jeśli ważna jest wysoka jakość dokumentów, warto zdecydować się na papier o wyższej gramaturze, nawet do 120g/m2.

Ważne! Przed wyborem konkretnej marki papieru należy upewnić się, że jest on przeznaczony do właściwej drukarki – specyfikacje i opisy są dostępne na stronach producentów. My również możemy dla Ciebie sprecyzować właściwości i parametry danego papieru.

 

Podsumowując:

Powyższe kryteria są podstawowe – warto brać je pod uwagę przy zakupie papieru biurowego.

Jeśli jednak masz pytania lub dylemat, na co się zdecydować – zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Z chęcią udzielimy wszelkich odpowiedzi i pomożemy w wyborze papieru idealnego dla Twoich potrzeb.